четвртак, 31. март 2016.

Gustav Klimt Drvo života

 


Proleće u dvorištu Kreativnog pera nas je inspirisalo da svoje radove okitimo njime.
Najpre smo sakupili cvetove, kamenčiće, grančice.


Zatim smo analizirali dela Gustava Klimta. Razgovarali smo o bojama, tehnici i dekorativnim elementima na njegovim slikama.


Na kraju smo stvarali naše "Drvo života".

Od materijala smo koristili papir u boji, das masu, perlice, trakice i prirodne materijale sakupljene u dvorištu.






 



Klackalica





Klackalica

autori: Timo Parvela i Virpi Talvitie; izdavač: Propolis Plus




Sa ovom knjigom me je upoznala moja izuzetna učenica Tara D. Zamolila me je da je pročitam i da joj kažem šta mislim o knjizi. Prvi utisak-korice i ilustracije u stilu omiljenog Van Gogovog ekspresionizma. Drugi utisak- potraga glavnog junaka za odgovorima, susreti sa neobičnim likovima, male-velike istine kao zaključak svakog susreta, neodoljivo podsećaju na Egziperijevog Malog princa. Dalje, dopala mi se činjenica da glavni junak sve svoje misli zapisuje u dnevnik, tako da radnju knjige možemo sagledati i kroz tumačenje njegovog dnevnika. Najznačajnija je činjenica da su i Detlići iskreno uživali u čitanju knjige. Sa glavnim junakom su deca lako mogla da se identifikuju. Njega kroz knjigu vode njegova usamljenost, želje, strahovi, radoznalost. Zbog svega toga se ne snalazi, oseća se suvišno i beskrajno samo. Saoseća sa drugima, želi da ih usreći, ali i oseća se loše kada je prema drugima grub. Deca su dugo tumačila rečenicu " Klackanje je nemoguće ako je drugar dibidus glup". Zaključili su da ponekad grube reči ne odgovaraju pravim mislima i osećanjima. Kada se osećaš loše i kažeš drugome stvari zbog kojih ćeš se osećati još gore, tada moraš sam da pronađeš način na koji ćeš stvari preokrenuti-kao na klackalici jer "čas si dole, čas si gore". Priča na kraju poručuje da je ipak moguće naći nekog ko će sesti na drugi kraj klackalice i da je taj neko bliže nego što očekujemo.
KLACKALICA-RADNI LISTOVI

уторак, 8. март 2016.

Measuring mass

The pupils explored the concepts of heavy and light. Then they consolidated their skills in measuring using informal units and comparing the mass of objects.
As with other measurements tasks, it is important to start with concrete activities in which the pupils physically handle objects to decide whether they are heavy or light and to decide whether they are heavier or lighter than each other.


We made one balance scale using a coat hanger, plastic glasses and rope.


We were measuring mass of different items using marbles. For example, the stones weights the same as five marbles, the building block weights the same as one marble. Pupils were working in two groups and writing the results in worksheets.





Making banana bread

We were learning how to use a kitchen scale for measuring weight. Pupils were making banana bread. They were using a kitchen scale to measure in flour and other ingredients. 








Interactive games links:


http://www.maths-games.org/measurement-games.html   

http://www.mathszone.co.uk/measuring/mass-and-scales/  

http://www.teacherled.com/resources/dialscales/dialscalesload.html    

http://www.harcourtschool.com/activity/heavier/ 

http://www.peepandthebigwideworld.com/games/bunnybalance.html  

http://www.crickweb.co.uk/ks2numeracy-shape-and-weight.html#fruitbalance3   

http://www.internet4classrooms.com/skill_builders/measurement_math_first_1st_grade.htm