петак, 21. октобар 2016.

Tajna Topciderskog blaga- QR Code Scavenger Hunt

Kako decu uvesti u svet tehnologije, a istovremeno uvažiti njihovu potrebu za igrom i pokretom? Kako da park postane učionica, a učenje avantura? Pokušali smo da odgovorimo na ove izazove i naoružani tabletima krenuli u potragu za Topčiderskim blagom.
 
Mapu je kreirao Bojan Savić

Aktivnost smo osmislili kao potragu za blagom u Topčiderskom parku, gde su igrači imali zadatak da pronađu 8 delova mape kako bi pronašli put do blaga. U igri su učestvovala deca, roditelji i zaposleni PU Kreativno pero, grupisani u četiri tima.






Potraga za blagom se odigravala tako što su učesnici skenirali QR kodove koji su ih upućivali na nove lokacije. Ukupno su obisli osam lokacija: mapu ispred konaka, platan, Obelisk, spomenik Arčibalda Rajsa, skulpturu Žetelica, jezero, cvecnjak, drvo za zaljubljene. 

Obelisk

Jezero

Na svakoj lokaciji čekale su ih bočice u bojama timova. Na bočicama su bili zalepljeni QR kodovi sa tragovima za sledeću lokaciju i zadatak, a unutar bočica su se nalazili delovi mape. Zadaci su, zapravo, predstavljali asocijacije i zagonetke vezane za značajne lokacije u parku.

Skulptura Žetelica

Topčiderski platan

Cvećnjak



Drvo za zaljubljene

Na lokacijama Obelisk i jezero takmičare je čekala mapa programiranja kroz koju ih je vodilo dete koje unapred dobilo taj zadatak. Mapa se sastojala od devet polja, među kojima je bilo sakriveno polje sa QR kodovima. Dete programer bi navodilo takmičare pokretima ruke koji su upućivali na smer kretanja. 


Mapa programiranja

Ne može se opisati ushićenje koje je vladalo u timovima dok su se kretali od lokacije do lokacije u potrazi za novim tragovima. Svaka novi QR kod je nosio novu asocijaciju koju su deca i roditelji zajedno odgonetali, a zatim se davali u užurbanu potragu za novim QR kodovima. Svaki delić mape, koju su pronalazili dodatno je podsticao avanturistički duh, probuđen kako kod dece, tako i kod odraslih.




Kada su sakupili svih osam delova mape, svi timovi, su uspešno pronašli put do blaga. Blago, kovčežići sa novčićima-čokoladicama, je bilo sakriveno u šupljini starog topčiderskog hrasta. 


Ovaj magični jesenji dan u Topčiderskom parku ovekovečen je fotografijama koleginice Bojane Pujić.



понедељак, 3. октобар 2016.

Mali programeri

Ove nedelje smo ucili da programiramo uz pomoc platforme Code.
Naucili smo da nam je potreban zajednicki jezik kako bi dali jasne instrukcije. Deca su naucila da programiraju jedni druge koristeci jednostavnu kombinaciju pokreta ruke.


Najpre smo razgovarali o pojmu "program". Zamolila sam decu da mi daju instrukcije, korak po korak, kako bih nacrtala smajlija na tabli. Zatim sam ih zamolila da mi daju po dve instrukcije pre nego sto pomerim ruku. Zatim po tri. Objasnila sam im da, kada mi daju vise uputstava u isto vreme, zapravo mi daju algoritam pomocu koga crtam smajlija. Zatim sam im predlozila da zamisle da imamo zajednicki "kod" za svako od ovih uputstava. Instrukcija "Nacrtaj oko" bi mogla da se prikaza odredjenim pokretom ruke. Kada bi za svaki od koraka imali posebne kodove, nas algoritam bi postao program. Objasnila sam im da cemo igrati igru koja ce nam omoguciti da programiramo jedni druge i to rukama.


Cilj ove igre je da nauci decu da misle nekoliko koraka unapred tako sto planiraju put svog partnera u igri od startne pozicije do skrivenog polja (smajlija). Deca se podele u parove i dogovore ko ce biti programer a ko robot. Zajednicki jezik ce nam biti pokreti ruku koji pokazuju Istok, Zapad, Sever, Jug. Programer pokretima ruku upucuje robota kako da se krece po mapi. Mapa se sastoji od sest polja, jedno je startno polje a po ostalima se dete "robot" krece. Ispod jednog polja se krije smajli. Cilj igre je da programer navede robota da stane na skriveno polje.


Na pocetku programeri daju robotima uputstva, korak po korak, a zatim im daju citav program dok jos stoje na startnoj poziciji.
Ovom igrom smo deci priblizili pojam programiranja. Naucili su da prepoznaju situacije u kojima mogu da stvore programe kako bi ispunili zadatke. Takodje, naucili su da predvide poteze neophodne da bi navodili saigraca od starta do cilja.